Odnawialne źródła energii z każdym rokiem stają się coraz bardziej popularne. Do domów jednorodzinnych zdecydowanie największą popularnością cieszy się fotowoltaika. Ile kosztuje jej montaż oraz z czego składa się całkowity koszt instalacji fotowoltaika?

Procentowy podział kosztów instalacji fotowoltaicznej

Decydując się na zakup fotowoltaiki, należy zdawać sobie sprawę się, że na jej ostateczną cenę, nie ma wpływu tylko jakość paneli słonecznych. Koszt instalacji fotowoltaicznej, może podzielić na następujące części składowe:

– ok. 45% kosztów to panele słoneczne. Jednocześnie jest to najdroższy element całej instalacji;
– ok. 20% kosztów to inwerter, którego zadaniem jest zmiana prądu stałego na zamienny;
– ok. 20% kosztów stanowi konstrukcja do paneli oraz ich oprzyrządowanie;
– ok. 15% kosztów jest związanych z usługą montażu całej instalacji.

Jak widać na powyższym wyliczeniu, najdroższymi elementami całej inwestycji są panele słoneczne.

Na czym nie warto oszczędzać?

Fotowoltaika, tak jak każda branża bazuje na konkurencji. Jednak w tym wypadku, warto pamiętać, że instalacja ma służyć przez długie lata. W związku z tym, warto postawić na sprawdzone marki i sprawdzoną firmę montażową. Nie warto szukać oszczędności, np.: wybierając gorsze panele słoneczne.

Panele fotowoltaiczne, inwerter oraz montaż to trzy rzeczy za które warto zapłacić więcej, aby instalacja była dobrze zrobiona, a panele były wysokiej jakości. Decydując się na taki krok, będziemy mieli pewność, że instalacja fotowoltaiczna będzie sprawnie służyła latami.

Czynniki wpływające na koszt instalacji

Jak już zostało wspomniane, koszty instalacji fotowoltaicznej zależą od kilku czynników. Jednak te, które mają realny wpływ na cenę instalacji wyglądają następująco:

– moc instalacji fotowoltaicznej, im moc instalacji jest wyższa, tym niższa będzie cena końcowa za 1 kWp. Obecnie coraz częściej montuje się instalacje o mocy 6-7 kWp;

– jakość komponentów, jak w każdym przypadku, na rynku są dostępne komponenty klasy premium oraz te standardowe, które kosztują odpowiednio mniej. W tym przypadku warto wybrać podzespoły jak najlepszej jakości. Początkowe oszczędności na podzespołach wydają się pozorne, ponieważ, ostateczny koszt może okazać się dużo większy. Wynika to z kosztów serwisu oraz większej awaryjności tańszych paneli;

– lokalizacja instalacji, inny jest koszt montażu instalacji na dachu, a inny, jeśli zdecydujemy się na montaż paneli przy gruncie;

– sam koszt montażu, w zależności od tego jaką wybierzemy firmę do montażu instalacji, ostateczny koszt może być inny.

Fotowoltaika całkowite koszty inwestycji

Jak widać koszty instalacji fotowoltaicznej, są zależne od bardzo wielu czynników. Na przestrzeni ostatnich kilku lat, cena fotowoltaiki znacznie zmalała, w niektórych przypadkach może być to nawet cena niższa o 80%. Warto również skorzystać z różnego rodzaju dofinansowań, które co jakiś czas się zmieniają. Obecnie koszt małej instalacji fotowoltaicznej to wydatek od 15 do nawet 25 tysięcy złotych, wykonanie większej instalacji to wydatek od 30 do nawet 45 tysięcy złotych. Wymienione ceny, nie dotyczą zestawów premium, które są dużo droższe.

Decydując się na fotowoltaikę musimy pamiętać, że jest to inwestycja długoterminowa obliczona nawet na 30 lat działania, dlatego zdecydowanie warto zainwestować w panele jak najlepszej jakości. Inwestując w panele słoneczne roczny zysk może wynieść od ok. 1700 zł do nawet 4500 zł, oczywiście wszystko jest uzależnione od mocy instalacji oraz jakości samych paneli.